Záchovná stomatológia v Bratislave


Objednajte si termín pohodlne on-line,
e-mailom alebo zavolajte nám!


Záchovná stomatológia sa zaoberá ošetrovaním zubov postihnutých úrazom, napr. keď je zub zlomený a vykonáva sa tzv. endodoncia. Záchovná stomatológia rieši aj zanedbanú ústnu hygienu, ktorá vedie ku vzniku zubného kazu.

Zubný kaz vzniká najprv na povrchovej časti zubu a ak nie je odstránený postupuje hlbšie k dreni zubu, čiže k mäkkému tkanivu, ktoré je vo vnútri zubu a je zložené z ciev a nervov. Správnou hygienou sa dá takýmto problémom vyhnúť.

Treba sa zamerať hlavne na medzizubné priestory, jamky a krčkovú oblasť zubov. Avšak ľudia čoraz viac prepadli chuti na sladké a cukor, ktorý sa premieňa na kyseliny je najhlavnejšiou príčinou vzniku zubného kazu.


Ochrana proti zubnému kazu

Zubný kaz sa nedá nijako liečiť a po vzniku ho treba odstrániť spolu s ďalšou časťou zubu, aby sa zabránilo jeho šíreniu. Zubný kaz vyzerá ako hnedastá škvrna na sklovine a prejavuje sa bolesťou a citlivosťou na sladké, studené alebo horúce jedlá.

Najčastejšie sa zubný kaz tvorí na zadných zuboch, ktoré majú na žuvacích plôškach výrazné ryhovanie,  kde sa ľahko ukladajú zvyšky potravy. V rámci záchovnej stomatológií sa robí tzv. pečatenie zubov,  kedy sa zuby vyčistia špeciálnou pastou a ako prevencia proti zubnému kazu sa vykoná lokálna fluoridácia povrchu zuba. Povrch zubov zostáva vyhladený, nemá hlboké ryhu a takto sa zabráni poškodeniu skloviny baktériami.


Ako liečime poškodený zub v City Dental Clinic?

despo.jpg

Podľa toho, ako je zub poškodený existuje niekoľko možností ako ho obnoviť. Pri zubnom kaze sa zub vylieči za pomoci zubných výplní. Na našej klinike v City Dental Clinic najprv z poškodeného zubu odstránime kazové lôžko a následne ho rekonštruujeme bielou estetickou zubnou výplňou.

Zubom je tak prinavrátený ich pôvodný tvar a prirodzená farba. Ak je zubný kaz príliš rozsiahli, môže sa stať, že sa zapáli zubná dreň a je nutné pristúpiť k ošetreniu koreňových kanálikov. Z koreňových kanálikov sa odstránia baktérie a postihnutá dreň, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu zápalu. Nakoniec sa kanáliky vyplnia vhodnou hmotou a zub je možné ošetriť výplňou. Po takomto ošetrení sa zub stáva mŕtvym, to však neznamená, že by nemohol plnohodnotne plniť svoju funkciu aj naďalej.