Endodontické vyšetrenie v Bratislave


Objednajte si termín pohodlne on-line, e-mailom alebo zavolajte nám!


Endodoncia alebo ošetrenie koreňových kanálov je terapeutický zákrok, ku ktorému dochádza v prípade, ak zubný kaz prenikol až do zubného nervu.

Ak je zubný nerv dlhodobo pod vplyvom baktérií, začína postupne odumierať. Baktérie sa naďalej môžu cez koreňový kanálik šíriť do okolia zuba, kde môžu poškodzovať kostné tkanivo alebo kostné lôžko.

Na našej klinike v City Dental Clinic dokážeme pomocou najmodernejšieho vybavenia a osobitnému prístupu ku pacientovi vykonať endodontické ošetrenie a tým zub zachrániť. Počas endodontického ošetrenia sa mechanicky odstráni poškodené tkanivo v zubnej dreni a vyčistia sa koreňové kanáliky. 


Poškodenie zubnej dreni môže viesť až k endodontickému ošetreniu

Poškodenie zubnej dreni sa prejavuje zápalom, bolesťou a opuchom. Zubná dreň je riedke tkanivo, ktoré sa nachádza vo vnútri zuba a v koreňových kanálikoch a je zložené z ciev a nervov.

Ak zápal prenikol až k nervu, zub môže aj bezbolestne sám odumrieť, pretože nerv sa pod vplyvom baktérií nedokáže brániť. Vtedy dochádza k endodontickému ošetreniu.

Endodontické ošetrenie sa vykonáva pod lokálnou anestéziou s použitím veľmi tenkých endodontikých nástrojov. Po endodontickom ošetrení už nie je zub cievou z vnútra vyživovaný ako predtým, mení sa jeho elasticita a tým vie byť náchylnejší k zlomeniu.


Vykonanie endodontického zákroku v City Dental Clinic

Endodontické ošetrenie začína najprv vyšetrením postihnutého zubu pacienta, počas ktorého naši zubári stanovia vhodný postup liečby. Následne je pacientovi podaná lokálna anestézia, čím sa ošetrovaný zub znecitlivie.

Ak sa v zube nachádza zubný kaz, tak je najprv potrebné postihnuté zubné tkanivo odstrániť. Pri odstraňovaní poškodeného tkaniva sa používa tzv. kofferdamová blana. Kofferdamová blana je ochranná gumená rúška, ktorá udržuje maximálne sterilné prostredie a zamedzuje kontaktu amalgánovej výplne, výplne ktorá obsahuje ortuť so sliznicou v ústnej dutine.

Následne sa kanálik od infekcie dezinfikuje, spriechodní a po celej jeho dĺžke sa rozšíri. Tento zákrok sa vykonáva špeciálnym endodontikých zariadením, motorom. Po vyčistení sa podľa potreby do zubného kanálika vkladá na určité obdobie dočasná liečivá vložka.

Po tejto dobe, ak pacientovi ustúpia ťažkosti, sa prostredníctvom koreňovej výplne zub ošetrí a hermeticky uzavrie. Následne sa zub zacelí výplňou, aby sa zabránilo opätovnému vzniku kazu, ktorý by mohol infikovať kanálik.

Dĺžka endodontického ošetrenia je individuálna, záleží od konkrétneho prípadu pacienta. Taktiež sa vopred nedá predpovedať, či je možné zub na 100 % zachrániť.