Starostlivá detská stomatológia v Bratislave


Objednajte si termín pre vaše decko pohodlne on-line, e-mailom alebo zavolajte nám!


Mliečne zuby sa začínajú prerezávať od 6. do 30. mesiaca života dieťaťa. Mliečny chrup sa skladá z 20 zubov a začína od prerezania prvého zubu.

Prvé sa prerezávajú dolné stredné rezáky, horné stredné rezáky, bočné rezáky, horné moláre, dolné moláre a očné zuby. Rast mliečnych zubov končí u detí medzi 20-tim až 30-tim mesiacom života.

Je potrebné, aby rodičia venovali náležitú pozornosť aj starostlivosti o mliečne zuby, pretože tvoria základ pre zdravé trvalé zuby a zdravú ústnu dutinu. Rast zubov u detí je často sprevádzaní s ťažkosťami ako zvýšené slinenie, nepokoj, zhoršení spánok a zvýšená teplota. 


Starostlivosť o mliečne zuby


Zo žačiatku sa o chrup starajú rodičia, čim sa deti naučia základným hygienickým návykom. Keď sa objavia prvé mliečne zúbky, mali by ste ich dieťaťu umývať s kúskami navlhčenej gázy alebo čistou navlhčenou vreckovkou. Na umývanie môžete používať aj náprstné zubné kefky, ktoré sa nastokávajú na prst a štetinkami sa zúbky vyčistia.

Detské zuby sa začínajú umývať kefkou, až po prerezaní zadných zubov. Kefky sa vyberajú podľa veku dieťaťa a sú rozdelené do kategórií. Na začiatok stačí dieťaťu umývať zuby iba s čistou vodou. Detský zubár vám objasní, kedy by ste mali začať používať pastu. Zvyčajne sa odporúča v dobe, kedy dieťa začína vypľúvať. V treťom roku života si deti začínajú čistiť zuby sami a rodičia ich len kontrolujú.

Detskí zubári v tomto období už neodporúčajú používať cumlík a piť z fľašky s cumlíkom, pretože môže dochádzať k deformáciám polohy zubov. Rodič by mal dohliadať na to, aby si dieťa čistilo zuby minimálne 2 krát denne, ráno a večer po jedle a po konzumácii sladkých nápojov.


Návšteva u detského zubára v City Dental Clinic


Prvá návšteva u detského zubára by mala byť iba formou preventívnej prehliadky, cca. do 6. mesiaca života dieťaťa. Pri vstupnom ošetrení sa v rámci preventívnej prehliadky urobí RTG vyšetrenie.

Počas prehliadky sa kontroluje správne prerezávanie zubov a vykonáva sa pečatenie zubov,  zuby sa vyčistia špeciálnou pastou, žuvacia plocha sa zaleje hmotou a následne za pomoci ultrafialového svetla stvrdne.