Ako si správne čistiť zuby so zubnou kefkou

toothbrush-3191097_640.jpg

Ako funguje čistenie zubov v prípade používania mechanickej a elektrickej zubnej kefky?


Správna ústna hygiena je dôležitá súčasť celkového fyzického aj duševného zdravia človeka. Je veľmi podstatné vytvoriť si a zachovať si zvyky spojené so zubnou hygienou. Dentálne návyky by sa mali uchopiť už od malička, odkedy sa začínajú prerezávať prvé zúbky. Najlepší spôsob ako učiť deti starať sa o svoj chrup a zoznámiť ich so zubnou kefkou je im ísť príkladom.

Je dôležité zapamätať si, ako dobrá zubná hygiena môže celkovo posilniť naše telesné a psychické zdravie:

•    Povzbudzuje naše sebavedomie a dôveru.
•    Znižuje riziko srdcových ochorení.
•    Znižuje riziko infekcie a zápalu v iných častiach tela.
•    Pri cukrovke pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.

Najlepší čas na čistenie zubov

Najlepší čas na čistenie zubov je večer, tesne pred tým ako idete spať a ráno, hneď po raňajkách. Hovorí sa, že by sa zuby mali umývať hneď po každom jedle. Ale ak konzumujete jedlo, ktoré je kyslé, mali by ste počkať aspoň 30 minút, v opačnom prípade by sa kyslosť mohla dostať do zubu, následkom čoho ho môže poškodiť. Zuby by sme si mali čistiť pod 45 - stupňovým uhlom, kedy polovica zubnej kefky prechádza cez ďasno a tá druhá cez zub, s malými 5-10 krúživými pohybmi na každej časti chrupu s vyvíjaním minimálneho tlaku. Nakoniec si jemným stieraním nezabudnite umyť aj svoj jazyk.

Elektrická a manuálna zubná kefka

Vôbec nezáleží na tom, akú zubnú kefku použijete. Zubní doktori však odporúčajú zubnú kefku s mäkkými, jemnými vláknami, ktoré sa označujú číslovkou od 5000. Dôležitý je však spôsob a frekvencia umývania.

Mnoho ľudí tvrdí, že je pre nich jednoduchšie umývať si zuby elektrickou kefkou, už len kvôli silnému dávivému reflexu. Zubné kefky znamenajú nebo pre rozmnožovanie baktérií. Ale určite nie je potrebné vymieňať si zubnú kefku po každom umytí. Zubné kefky sú vyrobené zo špeciálneho antibakteriálneho materiálu a ak sa kefka po použití kvalitne vyčistí a vysuší, baktérie v nej nemajú šancu prežiť a vy z nich neochoriete. Preto si po každom čistení vyčistite kefku pod tečúcou vodou a nechajte ju vyschnúť na vzduchu, v vzpriamenej polohe bez kontaktu s inými kefkami.

Taktiež môžete kefku vyčistiť antiseptickým čistiacim prostriedkom alebo vložiť na 10 sekúnd do vriacej vody. Zubná kefka by sa mala meniť po dobu troch mesiacov, ale nie je to kvôli baktériám, ale kvôli štetinám, ktoré na kefke sú. Ak začnú štetiny smerovať do iných strán, kefka by sa má vymeniť. Vyvíjaným tlakom počas čistenia sa kefka, resp. štetiny na nej, môžu opotrebovať ešte skôr.