Ako správne používať zubnú niť a medzizubné kefky

dental-842314_1920.jpg

V tomto blogu sa naučíte ako správne používať zubnú niť, medzizubné kefky a ako si vybrať zubnú pastu!

So zubnou niťou ste sa už pravdepodobne zoznámili. Ale určite viete, ako ju správne používať? Ako do čistenia správne zapojím medzizubnú kefku? Môže zubná pasta poškodiť váš chrup?

Ako zaobchádzať so zubnou niťou

Umývanie zubov zubnou niťou je taktiež veľmi dôležité pri správnej dentálnej hygiene. Existujú dokonca aj dobré a zlé spôsoby používania zubnej nite. Zubnú niť sa odporúča použiť ešte pred umývaním si zubov.

Pomôže to odstrániť potravu, ktorá môže byť zaseknutá v tenkej medzierke medzi zubami, zatiaľ čo zubná kefka tieto miesta vynechá. Nezabudnite byť k sebe šetrný a vyhnite sa miestam medzi ďasnami a zubami. Na ďasnách by ste tak v opačnom prípade mohli mierne poškodiť tkanivo, spôsobiť citlivosť a krvácanie. Ak ste na zuboch alebo zubnej niti zbadali krv, možno ste zuby čistili príliš silno.

Kde používať medzizubné kefky

Popri zubnej niti je vhodné použiť aj medzizubnú kefku. Tá odstraňuje povlak, ktorý sa vytvorí medzi medzerami zadných zubov, tam kde sa s bežnou zubnou niťou nedostanete a na čo je príliš tenká.

Ak chcete používať medzizubnú kefku, najprv si zistite, akú širokú štetinku potrebujete. Snažte sa vyhnúť zväčšeniu medzizubného priestoru širokou medzizubnou kefkou a taktiež vynechávajte priestor medzi ďasnom.

Správna zubná pasta

Po vyčistení zubov zubnou niťou a medzizubnou kefkou nasleduje použitie zubnej kefky a zubnej pasty. Zubná pasta dokáže byť oveľa užitočnejšia ako len na čistenie zubov. Obsahuje mnoho ochranných látok, ktoré udržujú celkovú zdravú ústnu hygienu.

  • Zubné pasty, obzvlášť tie, ktoré sú schálené American Dental Association, zabraňujú rozširovaniu a zväčšovaniu zubného kazu, pretože v nich nie je žiadny cukor.

  • Fluoridovaná zubná pasta pomáha posilniť zubnú sklovinu a s problémami s citlivosťou zubov a ďasien.

  • Niektoré zložky v zubnej paste priamo pomáhajú nášmu chrupu ako napr. inhibítory pyrofosfát a polyfosfát, a tak bránia vzniku a tvorbe zubného kameňa. Hodnota RDA alebo REA, čiže abrazívne látky, ktoré odstraňujú zubný povlak alebo chlórhexidín spoločne s fenolmi, ako prevencia paradontózy.

  • Zubná pasta znižuje zápach z úst.

V City Dental Clinic sa môžete u vášho stomatológa informovať, akú správnu zubnú pastu používať, pretože niektoré typy zubnej pasty nie sú vhodné pre každého a namiesto liečenia im môžu uškodiť. Nejedná sa o typické zubné pasty, ale skôr o špecifické, napr. tie, ktoré sú určené na bielenie, na krvácanie ďasien, na citlivé zuby atd..