Ako správne používať zubnú niť a medzizubné kefky

dental-842314_1920.jpg

V tomto blogu sa naučíte ako správne používať zubnú niť, medzizubné kefky a ako si vybrať zubnú pastu!

So zubnou niťou ste sa už pravdepodobne zoznámili. Ale určite viete, ako ju správne používať? Ako do čistenia správne zapojím medzizubnú kefku? Môže zubná pasta poškodiť váš chrup?

Ako zaobchádzať so zubnou niťou

Umývanie zubov zubnou niťou je taktiež veľmi dôležité pri správnej dentálnej hygiene. Existujú dokonca aj dobré a zlé spôsoby používania zubnej nite. Zubnú niť sa odporúča použiť ešte pred umývaním si zubov.

Pomôže to odstrániť potravu, ktorá môže byť zaseknutá v tenkej medzierke medzi zubami, zatiaľ čo zubná kefka tieto miesta vynechá. Nezabudnite byť k sebe šetrný a vyhnite sa miestam medzi ďasnami a zubami. Na ďasnách by ste tak v opačnom prípade mohli mierne poškodiť tkanivo, spôsobiť citlivosť a krvácanie. Ak ste na zuboch alebo zubnej niti zbadali krv, možno ste zuby čistili príliš silno.

Kde používať medzizubné kefky

Popri zubnej niti je vhodné použiť aj medzizubnú kefku. Tá odstraňuje povlak, ktorý sa vytvorí medzi medzerami zadných zubov, tam kde sa s bežnou zubnou niťou nedostanete a na čo je príliš tenká.

Ak chcete používať medzizubnú kefku, najprv si zistite, akú širokú štetinku potrebujete. Snažte sa vyhnúť zväčšeniu medzizubného priestoru širokou medzizubnou kefkou a taktiež vynechávajte priestor medzi ďasnom.

Správna zubná pasta

Po vyčistení zubov zubnou niťou a medzizubnou kefkou nasleduje použitie zubnej kefky a zubnej pasty. Zubná pasta dokáže byť oveľa užitočnejšia ako len na čistenie zubov. Obsahuje mnoho ochranných látok, ktoré udržujú celkovú zdravú ústnu hygienu.

  • Zubné pasty, obzvlášť tie, ktoré sú schálené American Dental Association, zabraňujú rozširovaniu a zväčšovaniu zubného kazu, pretože v nich nie je žiadny cukor.

  • Fluoridovaná zubná pasta pomáha posilniť zubnú sklovinu a s problémami s citlivosťou zubov a ďasien.

  • Niektoré zložky v zubnej paste priamo pomáhajú nášmu chrupu ako napr. inhibítory pyrofosfát a polyfosfát, a tak bránia vzniku a tvorbe zubného kameňa. Hodnota RDA alebo REA, čiže abrazívne látky, ktoré odstraňujú zubný povlak alebo chlórhexidín spoločne s fenolmi, ako prevencia paradontózy.

  • Zubná pasta znižuje zápach z úst.

V City Dental Clinic sa môžete u vášho stomatológa informovať, akú správnu zubnú pastu používať, pretože niektoré typy zubnej pasty nie sú vhodné pre každého a namiesto liečenia im môžu uškodiť. Nejedná sa o typické zubné pasty, ale skôr o špecifické, napr. tie, ktoré sú určené na bielenie, na krvácanie ďasien, na citlivé zuby atd..

Ako si správne čistiť zuby so zubnou kefkou

toothbrush-3191097_640.jpg

Ako funguje čistenie zubov v prípade používania mechanickej a elektrickej zubnej kefky?


Správna ústna hygiena je dôležitá súčasť celkového fyzického aj duševného zdravia človeka. Je veľmi podstatné vytvoriť si a zachovať si zvyky spojené so zubnou hygienou. Dentálne návyky by sa mali uchopiť už od malička, odkedy sa začínajú prerezávať prvé zúbky. Najlepší spôsob ako učiť deti starať sa o svoj chrup a zoznámiť ich so zubnou kefkou je im ísť príkladom.

Je dôležité zapamätať si, ako dobrá zubná hygiena môže celkovo posilniť naše telesné a psychické zdravie:

•    Povzbudzuje naše sebavedomie a dôveru.
•    Znižuje riziko srdcových ochorení.
•    Znižuje riziko infekcie a zápalu v iných častiach tela.
•    Pri cukrovke pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi.

Najlepší čas na čistenie zubov

Najlepší čas na čistenie zubov je večer, tesne pred tým ako idete spať a ráno, hneď po raňajkách. Hovorí sa, že by sa zuby mali umývať hneď po každom jedle. Ale ak konzumujete jedlo, ktoré je kyslé, mali by ste počkať aspoň 30 minút, v opačnom prípade by sa kyslosť mohla dostať do zubu, následkom čoho ho môže poškodiť. Zuby by sme si mali čistiť pod 45 - stupňovým uhlom, kedy polovica zubnej kefky prechádza cez ďasno a tá druhá cez zub, s malými 5-10 krúživými pohybmi na každej časti chrupu s vyvíjaním minimálneho tlaku. Nakoniec si jemným stieraním nezabudnite umyť aj svoj jazyk.

Elektrická a manuálna zubná kefka

Vôbec nezáleží na tom, akú zubnú kefku použijete. Zubní doktori však odporúčajú zubnú kefku s mäkkými, jemnými vláknami, ktoré sa označujú číslovkou od 5000. Dôležitý je však spôsob a frekvencia umývania.

Mnoho ľudí tvrdí, že je pre nich jednoduchšie umývať si zuby elektrickou kefkou, už len kvôli silnému dávivému reflexu. Zubné kefky znamenajú nebo pre rozmnožovanie baktérií. Ale určite nie je potrebné vymieňať si zubnú kefku po každom umytí. Zubné kefky sú vyrobené zo špeciálneho antibakteriálneho materiálu a ak sa kefka po použití kvalitne vyčistí a vysuší, baktérie v nej nemajú šancu prežiť a vy z nich neochoriete. Preto si po každom čistení vyčistite kefku pod tečúcou vodou a nechajte ju vyschnúť na vzduchu, v vzpriamenej polohe bez kontaktu s inými kefkami.

Taktiež môžete kefku vyčistiť antiseptickým čistiacim prostriedkom alebo vložiť na 10 sekúnd do vriacej vody. Zubná kefka by sa mala meniť po dobu troch mesiacov, ale nie je to kvôli baktériám, ale kvôli štetinám, ktoré na kefke sú. Ak začnú štetiny smerovať do iných strán, kefka by sa má vymeniť. Vyvíjaným tlakom počas čistenia sa kefka, resp. štetiny na nej, môžu opotrebovať ešte skôr.